Klasa Optimist

image-2_3


W roku 2005 po raz pierwszy w historii żeglarstwa świętokrzyskiego troje zawodników z UKS Zalew Kielce rozpoczęło swoją przygodę ze startami w Pucharze Polski klasy Optimist gr. B. Byli to : Diana Kasiak, Wojtek Kosmala, Artur Pacanowski.
Duży sukces odniosła Diana Kasiak kwalifikując się do OOM reprezentując po raz pierwszy na tej najważniejszej imprezie nasz region.


Po sukcesach w 2005 Diana i Wojtek rozpoczęli sezon 2006 w gr. A.
Artur wybrał inną drogę w swojej karierze żeglarskiej i zaczął pływać w klasie Laser.


W 2007 roku Wojtek nadal startuje w gr. A natomiast w gr. B żeglują: Piotr Majewicz, Czarek Kutwin i Piotr Witkowski.


W 2008 roku kadra optimiściarzy była reprezentowana przez: Wojtka Kosmalę w gr. A oraz Piotra Majewicza i Pawła Bramberta w gr. B. Po trzech latach przerwy ponownie nasz region był reprezentowany na OOM w klasie Optimist przez Wojtka.
Równie udany sezon mieli Piotrek i Paweł plasując się na wysokich pozycjach w regatach ogólnopolskich.


W roku 2009 nasi najmłodsi żeglarze odnieśli wielki sukces w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików. Łącznie nasza kadra zdobyła cztery medale – dwa złote i dwa brązowe. Nasz Optimist squad dzielnie walczył na ogólnopolskich regatach. Nie brakowało naszych zawodników na podium. Nie należy zapominać o OOM, gdzie nasz region dzielnie reprezentował Wojtek.


W roku 2010 młodzi optimiściarze rozpływali się na dobre. Do grupy A przeszła Asia Dobrut radząc sobie bardzo dobrze – uzyskała kwalifikację do OOM w Sławie.  W grupie B żeglowali: Basia Mazurek, Hubert Kasiak,  Paweł Brambert, Maja Piechota, Marcin Makuch, Wiktoria Grabowska. Wszyscy odnosili sukcesy w regatach krajowych takich jak: Otwarte Mistrzostwa Polski Ligi Obrony Kraju – Gliwice, Ogólnopolskie Regaty o Puchar Starosty Nowotarskiego Frydman 2010, Puchar Prezydenta Krakowa, Puchar Księstwa Łeba. Trenerowi Januszowi Kasiakowi udało się stworzyć prawdziwy team czego przykładem jest zwycięstwo w Otwartych Zespołowych Mistrzostwach Małopolski.


W roku 2011 Asia Dobrut ponownie startowała w OOM która odbyła się na Jeziorze Zegrzyńskim i był to jej pożegnalny sezon z klasą Optimist. W gr. B najlepiej radzili sobie:  Basia Mazurek i Hubert Kasiak. Do dużych sukcesów Basi należy zajęcie III miejsca /dziewczęta/ w Pucharze Trenerów Gdynia oraz I miejsca /dziewczęta/ w Pucharze Gór Świętokrzyskich. Hubert do swoich największych osiągnięć może zaliczyć V miejsce w Mistrzostwach Polski NSKO Gr. B Siemiany oraz I miejsce/chłopcy/  w PGŚ i II miejsce w Mistrzostwach Polski Południowej. Regaty zorganizowane przez UKS Zalew Kielce były jednymi z najliczniej obsadzonych zawodów w klasie Optimist gromadząc, na starcie 92 zawodników.


W roku 2012 zawodnicy klasy Optimist odnieśli swoje największe sukcesy. Hubert Kasiak zajął 15 miejsce na OOM i był najlepszym żeglarzem z południa Polski. Potwierdził to również na Pucharze Gór Świętokrzyskich zdobywając tytuł Mistrza Polski Południowej. Nasze barwy na OOM reprezentowała również Basia Mazurek. Pozostali nasi kadrowicze Wiktoria Grabowska, Ewa Barankiewicz, Marcin Makuch i Andrzej Starzyk z powodzeniem startowali w wielu regatach na południu Polski takich jak: Otwarte Mistrzostwa Małopolski, Otwarte Mistrzostwa Podkarpacia, Puchar Prezydenta Krakowa, nasz VII Puchar Gór Świętokrzyskich zawsze zdobywając miejsca na podium. Do grona kadrowiczów dołączyły Nikola i Milena Materny oraz Oliwia i Pola Chabowscy stając regularnie „na pudle” w swoich kategoriach wiekowych.


Roku 2013. W tym roku trwała dobra passa zawodników klasy Optimist. Cieszy powstanie drugiego regatowego klubu – Ster Sandomierz. Zawodnicy UKS Zalew Kielce reprezentowali nasz okręg głównie w gr. B i w tej kategorii odnosili największe sukcesy. Tym razem w Tarnobrzegu odbyły się MMM i podobnie jak w roku 2009 nasi regatowcy wygrali w kategorii dziewcząt oraz chłopców . Najlepsza była Nikola Materny i Andrzej Starzyk. Czekamy na potwierdzenie wyników w grupie A oraz awans na najważniejsze regaty dla każdego zawodnika tej klasy – XX Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży.


Rok 2014. Do rodzinnych teamów Poli i Oliwii Chabowskich oraz Nikoli i Mileny Materny dołączyła Natalia Nadrzewia. Dziewczęta zdominowały klasę Optimist gr. B w tym roku. Główne sukcesy odnosiły na akwenach w Krakowie, Tarnobrzegu i Cedzynie  zajmując miejsca na podium oraz w ścisłej czołówce tych regat. Czekamy na potwierdzenie wyników w grupie A oraz awans do OOM, co jest celem każdego młodego zawodnika.


Rok 2015. Podobnie jak w roku poprzednim trzon kadry gr. B w naszym okręgu należał do rodzinnych teamów Poli i Oliwii Chabowskich, Nikoli i Mileny Materny oraz Natalii Nadrzewii i Natalii Borusińskiej. Dziewczęta żeglowały głównie na akwenach Polski południowej i odnosiły sukcesy w  Tarnobrzegu, Dąbrowie Górniczej i Cedzynie zajmując miejsca na podium oraz w ścisłej czołówce tych regat. Cztery zawodniczki zdobyły punkty w MMM, które odbyły się w Cedzynie k/Kielc. Pola Chabowska była pierwsza, Nikola Materny trzecia, a Natalia Nadrzewia i Natalia Borusińska zdobyły miejsca punktowane.


Rok 2016. W tym roku trzon kadry w klasie Optimist  reprezentowany był przez Milenę i Natalię Materny oraz Natalię Nadrzewię.  Tegoroczne zawody Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików odbyły się na jeziorze tarnobrzeskim. Milena Materny zajęła trzecie miejsce, a Natalia Nadrzewia czwarte. Obecnie w klubie UKS Zalew Kielce trenuje kilku młodych, nowych żeglarzy. Trzymamy za nich kciuki, licząc w przyszłości na dobre wyniki.


Rok 2017. W tym roku  klasa Optimist  reprezentowana była głównie przez nowych młodych zawodników startujących na akwenach południowej Polski. Najczęściej byli to: Maria i Grzegorz Stachera oraz Maksymilian Papucki. W gr. A startowała Pola Chabowska, a w gr. B Milena Materny. Natalia Nadrzewia startując w klasie Optimist coraz częściej spoglądała na Lasera, kwalifikując się do OOM w Warszawie.


Rok 2018. W tym roku klasa Optimist reprezentowana była głównie przez zawodników startujących na akwenach południowej Polski. Najczęściej byli to: Maria i Grzegorz Stachera, Maksymilian Papucki, Urszula i Aleksander Skowrońscy.


Rok 2019. W tym roku klasa Optimist podobnie jak w 2019 roku reprezentowana była głównie przez zawodników startujących na akwenach południowej Polski. Najczęściej byli to: Maria i Grzegorz Stachera, Maksymilian Papucki, Urszula i Aleksander Skowrońscy. Maria Stachera wygrała MMM, które odbyły się w Tarnobrzegu.


 image-4_1