Klasa Laser

image-5_2

Był rok 2005. W Kielcach poraz pierwszy pojawiła się olimpijska łódka klasy Laser. Za jej sterem zasiadł Marcin Pacanowski. To wtedy zaczęły się pierwsze starty w Pucharze Polski. Początki były trudne. Pływając pierwszy sezon ciężko wybić się w tak licznej grupie, jaką stanowią żeglarze Lasera 4.7.

Rok 2006 to nowy rozdział historii. Ekipa lasera powiększyła się o Artura Pacanowskiego. Przygotowania do sezonu rozpoczęto już w zimie, pracując nad taktyką regatową. W zajęcich brała udział cała kadra wojewódzka. Swoją wiedzę przekazywał pan Janusz Kasiak. Cenna była również pomoc pana Andrzeja Pacanowskiego. Pierwsze wiosenne treningi, pierwsze majowe zgrupowanie w Pucku i wreszcie pierwsze regaty Pucharu Polski w Kielcach. Można pisać o sukcesie, bo Marcin ukończył je na 2 miejscu. Kolejne ważne cele to eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpidy Młodzieży.
Najpierw wyjazd do Pucka. Silny wiatr (ok. 6°B), dość duża fala i cała czołówka Polski. Miejsca: Marcin 24, Artur 60. Startowało 67 zawodników.
Potem sprawdzian w Warszawie: Marcin 26, Artur 39. 61 laserowców.
I na koniec eliminacje w Gdyni: Marcin 18 (57).
Pod koniec wakacji przyszła pora na samą Olimpiadę. Lasery reprezentowały województwo świętokrzyskie poraz pierwszy. Niestety nie udało nam znaleść się w strefie punktowanej. W lipcu do Kieleckiego Laser Squadu dołączyła Diana Kasiak.

Rok 2007. W klasie Laser 4,7 żeglował Artur Pacanowski. Po udanych eliminacjach do OOM Artur po raz drugi reprezentował nasz region na tej najważniejszej imprezie roku dla młodych sportowców. W Pucharze Polski zajął 15 miejsce w swojej kategorii, zdobywając również czołowe miejsca w regatach na południu Polski.
W klasie Laser Radial pływał Marcin Pacanowski. Jego bardzo udane starty w Pucharze Polski dały mu 10 pozycję w klasyfikacji generalnej. Jest to największy sukces naszego zawodnika w ostatnich kilkudziesięciu latach. Do ważniejszych osiągnięć Marcina należy zaliczyć 15 miejsce w eliminacjach Pucharu Europy. Zajmował również miejsca na podium w regatach krajowych.

Rok 2008.  Ze względu na egzaminy związane ze zmianą szkół, sukcesy naszych zawodników pojawiły się w drugiej połowie sezonu.Laserowcy postanowili powalczyć za granicę w cyklu regat o Interpuchar Europy. Na sukcesy nie trzeba było długo czekać, gdyż w Czechach Marcin zajął pierwsze miejsce. Pozostałe zawody kończył na wysokich lokatach i ostatecznie w klasyfikacji generalnej uplasował się na drugiej pozycji.Natomiast, po trudnym początku Artur wystąpił po raz trzeci na OOM, gdzie uczestnicy doświadczyli siły białego szkwału. Pod koniec sezonu doszlifował formę zajmując miejsca na podium.W październiku odbyły się pierwsze w historii Meczowe Mistrzostwa Polskiego Stowarzyszenia Regatowego Klasy Laser w kategorii Laser Radial Mężczyzn. W pojedynkach jeden na jednego, obaj zawodnicy poradzili sobie bardzo dobrze. Marcin wystąpił w wielkim finale, a Artur w małym. Po zaciętej walce, niestety nasi reprezentanci przegrali i ostatecznie młodszy z braci zajął czwarte miejsce, a starszy drugie.

Rok 2009. W tym sezonie bracia zabłysnęli w Interpucharze Europy w klasie Laser Radial. W końcowej klasyfikacji zajęli 2 i 4 miejsce. W międzyczasie odnieśli podwójne zwycięstwo w Zarzeczu. Artur po raz czwarty z rzędu zakwalifikował się do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Marcin powtórzył sukces z poprzedniego sezonu w Interpucharze. Również w Pucharze Europy nie brakowało emocji, gdyż Artur był siódmy. Niestety ten sezon był ostatnim dla Marcina, który zakończył swoją rywalizację na łódce klasy Laser.

Rok 2010. Dla Wojtka Kosmali był to czas przejścia do żeglowania w klasie Laser 4.7. Celem było uzyskanie kwalifikacji do OOM oraz starty w Interpucharze Europy. Oba zadania zostały wykonane i Wojtek reprezentował nasz OZŻ w Sławie oraz zajął trzecie miejsce w ramach Interpucharu na Jeziorze Oravskim, a generalnie był szósty.
W tym roku Artur Pacanowski postanowił zakończyć przygodę z Laserem i skupił się na zawodach z cyklu Interpucharu Europy. Artur wygrał klasyfikację generalną w klasie Laser Radial, w Oravie był drugi, a w Zarzeczu pierwszy.

Rok 2011. Na Laserze 4.7 żeglował Wojtek Kosmala i Michał Wrzecionek. Obaj zakwalifikowali się do OOM w Warszawie. Po OOM w klasie Optimist na Lasera 4.7 przesiadła się Asia Dobrut radząc sobie bardzo dobrze – II miejsce w regatach o Puchar Prezydenta Krakowa i III w Pucharze Gór Świętokrzyskich. Liczymy że Asia podtrzyma tradycje w klasie Laser 4.7 i w następnym roku będzie nas reprezentowała na OOM . Wojtek i Michał zakończyli rywalizacje na Laserze 4.7. Przed nimi Laser Radial.

Rok 2012. Czasami plany nie są zrealizowane. Tak też było w tym roku jeśli chodzi o klasę Laser. Przestała pływać Asia Dobrut, Wojciech Kosmala i Michał Wrzecionek. Laser 4.7 po raz pierwszy od siedmiu lat nie był reprezentowany przez naszych zawodników na OOM. Nie zrażeni czekamy na nowych zawodników tej klasy licząc na Huberta Kasiaka i jego kolegów.

Rok 2013. W tym roku powrócił dobry czas dla Lasera. W klasie Laser 4.7 pływała Ewa Barankiewicz i Hubert Kasiak. Hubert Kasiak może ten rok uznać za bardzo udany jeśli chodzi o postępy w regatowym pływaniu. Na OOM w kategorii do 15 lat zajął szóste miejsce, co jest najlepszym osiągnięciem naszego zawodnika. Pływał też bardzo skutecznie w Inter Pucharze zajmując w klasyfikacji generalnej klasy Laser 4.7 drugie miejsce. Ewa wraz z Hubertem pływała na wielu regatach w Polsce Południowej. Oboje często byli w strefie medalowej tych zawodów. Należy zaznaczyć duże zaangażowanie i dobrą pracę zawodników oraz ich trenera. Efektem dobrej żeglarskiej roboty jest powołanie Huberta Kasiaka do kadry Polski na 2014 w klasie Laser 4.7.

Rok 2014. Minęła dekada od kiedy po raz pierwszy w naszym okręgu pojawiła się klasa Laser. Było to godne podsumowanie tego okresu. Sprawcą miłej niespodzianki jest Hubert Kasiak – Mistrz Polski w klasie Laser 4.7 U-16, najlepszy zawodnik OOM. Hubert bardzo solidnie przepracował cały sezon, startując w wielu regatach poza granicami naszego kraju. Bardzo dobrze żeglował na Mistrzostwach Europy w Norwegii, będąc najlepszym zawodnikiem z Polski oraz w Pucharze Europy w Dziwnowie.
Nieco  w cieniu Huberta żeglowała Barbara Mazurek, zdobywając wśród dziewcząt bardzo dobre lokaty. Na OOM w Pucku była na szóstym miejscu, w Pucharze PZŻ zajęła również szóste miejsce, a w Dziwnowie była dziewiąta. Serdeczne gratulacje za udany sezon dla naszych zawodników i ich trenera.

Rok 2015. W klasie Laser 4.7 żeglowała Barbara Mazurek, zdobywając wśród dziewcząt bardzo dobre lokaty – w Dziwnowie wywalczyła drugie miejsce. Jako jedyna żeglarka z naszego okręgu reprezentowała nas na OOM w Pucku. W klasie Laser 4.7 swoich sił próbują również zawodniczki z klasy Optimist.

Rok 2016. W klasie Laser 4.7 żeglowały Oliwia Chabowska i Natalia Borusińska. Dla obydwu zawodniczek był to pierwszy sezon startów w klasie Laser. Obie zawodniczki wystąpiły  w OOM w Pucku. Oliwia zajęła w klasyfikacji generalnej 9 miejsce a Natalia 18 miejsce. Natalia musi wykazywać większe skupienie na startach, ponieważ z wieloma falstartami trudno utrzymać wysoką pozycję przez całe regaty.

Rok 2017. W klasie Laser 4.7 żeglowały Natalia Borusińska, Nikola Materny, Natalia Nadrzewia. Wszystkie zawodniczki zakwalifikowały się do OOM w Warszawie. Natalia Borusińska będąc członkiem kadry narodowej klasy Laser 4.7,  uczestniczyła w kilku ważnych imprezach międzynarodowych takich jak Mistrzostwa Europy w Hiszpanii czy Puchar Europy w Warnemunde. Została też wysoko sklasyfikowana w Pucharze Polski, zajmując w klasyfikacji generalnej piąte miejsce. Pierwszy sezon w klasie Laser 4.7 żeglowały Nikola Materny i Natalia Nadrzewia. W Pucharze Polski Nikola zajęła XXI, a Natalia XXII miejsce.

Rok 2018. W klasie Laser 4.7 żeglowała Natalia Nadrzewia. Natalia miała bardzo udany sezon. Jako pierwsza zawodniczka z naszego regionu sięgnęła po wicemistrzostwo Polski zdobywając je na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, która odbyła się w Pszczynie na Jeziorze Goczałkowickim.
Również bardzo udanie żeglowała w Pucharze PZŻ w Krynicy. W Pucharze Polski (U-16) Natalia została sklasyfikowana na 12 miejscu.
Natalia Borusińska po udanej przygodzie z Laserem 4.7 przesiadła się o klasę wyżej – na Lasera Radiala, a to już klasa olimpijska dla Pań. Startując w tej klasie na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży zajęła bardzo dobre szóste miejsce. W regatach o Puchar Prezydenta Miasta Gdyni zawsze startują najlepsi zawodnicy. Natalia Borusińska pokazała się z jak najlepszej strony zajmując drugie miejsce. Wysokie 5 miejsce (U-17) jest udziałem Natalii w Pucharze Polski 2018 r.
Życzymy naszym Paniom równie udanego sezonu w 2019 roku i liczymy na Pana Tomasza Sawę.